SPOR

Türkiye’de futbol turizmi

Liglerde ilk yarıların sona ermesiyle birlikte Türkiye’den ve Avrupa’dan birçok takım Antalya’da kamp yapıyor.

Türkiye’de futbol turizmi

14 Ocak 2014 18:33
-A

+A

Titanic Otelleri Genel Koordinatörü Gökhan Özbatır, Futbol Turizmi hakkında İHA’ya özel açıklamalarda bulundu. Antalya’nın lig aralarında bir futbol turizmi şehri olduğunu vurgulayan Özbatır, “Avrupa olsun, Asya olsun buralardan pek çok futbol kulübü devre arasındaki kamp hazırlıklarını Antalya’da sürdürüyor. Bu yaklaşım 2003 senelerinde başladı. 10 senede de biz de Antalya’da turizm yapan otelciler olarak, pek çok kulübü ağırladık. Onlara kamp yaptırdık” dedi.

"DAHA BÜYÜK TAKIMLARI AĞIRLAMAK İSTİYORUZ"
Gökhan Özbatır, futbol takımlarının Antalya’yı tercih etmesinin Ocak aylarında bile hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması sebebine bağlayarak, “18 derecelik bir havada dışarıda sohbet edebiliyoruz. Tesislerin yüksek kalitesi de ortada. Biz daha büyük takımları da ağırlamak istiyoruz. Sadece otelcilerin çalışması yetmiyor. Değişik organizasyonlar da olmalı. Antalya’nın futbol turizmindeki payını daha da artırmamız gerekiyor. Sonuçta tesislerin kalitesi üst düzey. Biz futbol turizmini 12 aya nasıl yayabiliriz düşüncesi içerisindeyiz” diye konuştu.

"TESİSTE GÜZEL BİR SAHANIN OLMASI ÖNEMLİ"
Futbol takımlarının tesiste kalması için güzel bir saha yapmanın önemli olduğunu ifade eden Titanic Otelleri Genel Koordinatörü Gökhan Özbatır, “Futbol sahalarının alt yapısı son derece düzgün. Futbol takımları ilk defa gelecekse tesise geliyor. Bu hazırlıklar kamplardan 6 ay önce filan yapılıyor. Birkaç otelle görüşmeler yapılıyor. Beğenilen tesislerle fiyat teklifleri ortaya çıkarılıyor. Takımlar da bunu kabul edince, kamp dönemi için anlaştığı otelde konaklıyor. Tabi bir futbol takımı için futbol sahası, soyunma odası, üniformalarının yıkanması lazım. Toplantılarının yapılacağı toplantı salonları yapılması lazım. Bunların hepsi tesisin altyapısında olması lazım ki, futbol takımını oteline almaya soyunsun insanlar” ifadelerini kullandı.

"BÜYÜK ORGANİZASYONLAR OLMADIĞI İÇİN DÜNYA DEVLERİ GELMİYOR"
Özbatır, futbol takımlarının Antalya’ya gelişinin çok büyük organizasyonlar sayesinde olabileceğini belirterek, “Dünya markası futbol kulüpleri Antalya’yı çok fazla tercih etmiyor. Onların Antalya’yı tercih etmemesinin sebebi, havası, suyu ya da altyapı eksikliğinden değil. Büyük organizasyonlar olmadığı için tercih edilmiyoruz. Onlar da, çok büyük yatırım gerektiren, maliyet gerektiren unsurlar. Mesela bir Barcelona olsun, Manchester United olsun, köklü İspanyol kulüpleri bu tarafı pek tercih etmiyorlar. Genelde Alman Kulüpleri geliyor. Fakat Almanya’nın önde gelen kulüpleri de büyük organizasyonların olduğu ülkelere gidiyor. Bizim onları buraya çekebilmemiz için, bizim de büyük organizasyonlar yapmamız gerek. Ama bir otelci, tek başına bir otel olarak büyük bir kulübü ağırlayıp hatta üstüne para verebilecek kapasitede bir değil. Onun için bunların sponsorluklar vasıtasıyla yapılması lazım. Sadece otelcilerin değil de, bu işle, bu camiayla alakalı herkesin el atması gerek diye düşünüyorum. Türkiye Futbol Federayonu da dahil olmak üzere” şeklinde konuştu.

"TURKİSH AİRLİNES ANTALYA CUP BAŞARILI BİR ORGANİZASYONDU"
Antalya’da büyüm maç organizasyonlarının önemini vurgulayan Özbatır, “Birkaç gün önce sona eren Turkish Airlines Antalya Cup turnuvası vardı. Başarılı bir operasyon oldu. Dünya markası olan Türk Hava Yolları organizasyonluğunda yapıldı. Gayet güzeldi ve büyük Avrupa ile iki önemli Türk takımımız karşılaştı. Başarılı bir organizasyon oldu. Reklamıyla, naklen yayın haklarıyla da gayet başarılı ve doğru bir organizasyon oldu. Bu tip organizasyonları çok daha büyüterek yapmamız lazım. Biz otelciler olarak elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

HAVA DURUMU

ARŞİV

Günlük Gazeteler

Oku